Proszę Państwa

Proszę uprzejmie o powstanie i podejście do swojego okna, proszę uważne się przyjrzeć. Pomyślicie Państwo: okno jak okno, otwiera się, czasem się nawet uchyla, cóż można jeszcze z nim zrobić?

A właśnie! Możemy niewielkim kosztem sprawić, że Wasze okno stanie się oryginalne, funkcjonalne, estetyczne i bezpieczne. Ileż to razy, wstając rano, nie mogliśmy sprawdzić, czy niebo jest pochmurne, czy pada deszcz, czy sąsiadka już wstała tylko dlatego, że nasze okno pokryło się parą wodną?

Większość użytkowników, przyzwyczajonych do dotychczas stosowanych okien skrzynkowych, najczęściej kiepskiej jakości, chciała mieć wreszcie szczelne okna, których nie trzeba okładać kocami, piankami czy innego typu uszczelniaczami.

Aktualna technologia produkcji okien pozwoliła wreszcie na wytworzenie produktu, który pod względem szczelności zadowoli każdego z użytkowników, zważywszy na ich dotychczasowe doświadczenia z oknami minionych epok. Ale, właśnie w tym idealnym świecie okien superszczelnych ma miejsce zjawisko skraplania pary wodnej, które najczęściej objawia się na szybach. W konsekwencji woda zaczyna docierać do każdego zakamarka ramy, skrzydła, muru itp.

1

Może to doprowadzić do zawilgocenia ścian, w których osadzone są okna, a w przyszłości narazi użytkownika na niepotrzebne, wysokie koszty wymiany tychże okien. No dobrze, konsekwencje nieszczelności okien znamy, ale jakie jest rozwiązanie problemu? Rozwiązania są dwojakie: wystarczy systematycznie wietrzyć pomieszczenia i problem mamy rozwiązany. Kto jednak Państwa zmusi do otwierania okna w chłodne jesienne czy zimowe poranki?

Tym bardziej, że wydaliśmy – czasem niemałe – pieniądze na nowe okna, chcąc ostatecznie pozbyć się dotychczasowych problemów z wiatrem, mrozem, deszczem. Mamy na szczęście drugie rozwiązanie.

Okucia firmy Winkhaus, które stosuje Oknoplan, już dawno zostały dostosowane poprzez wzbogacanie standardowych okuć obwiedniowych w dodatkowe elementy wyposażenia skrzydła okiennego (mechanizm regulacji uchylnej MSL), który pozwala na czterostopniowe uchylanie skrzydła. Przy pierwszym stopniu uchylenia uzyskuje się niewielką szczelinę pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem.

Pozwala ona na wentylację pomieszczenia przy niewielkim uchyleniu skrzydła, które pozostaje zaryglowane. Rozwiązanie montowane w naszych oknach umożliwia bezpieczne przewietrzanie mieszkania podczas naszej nieobecności w domu, jak również w w czasie snu. Przy zmiennych warunkach atmosferycznych występujących w naszej strefie klimatycznej jest to bardzo cenna dodatkowa funkcja okien o wysokiej szczelności.

Skutkiem ograniczenia wymiany powietrza w pomieszczeniu jest podniesiona kondensacja pary wodnej. Para wodna jest właśnie odpowiedzialna za zawilgocenie ścian i pojawiający się grzyb. Pierwszą widoczną oznaką złej wentylacji są zaparowane szyby.

Nawiewniki powietrza to proste elementy montowane w oknach, dzięki którym nawet przy szczelnie zamkniętych oknach uzyskamy odpowiedni nawiew świeżego powietrza do mieszkania. Nawiewnik składa się z dwóch części: zewnętrznej, okapu, który chroni przed deszczem i owadami, oraz części wewnętrznej, która odpowiada za sterowanie ilością nawiewanego powietrza.

Obecnie Fabryka Oknoplan aby zaspokoić wymagania naszych klientów oferuje – automatyczny nawiewnik powietrza – montowany w oknie, posiadający możliwość regulacji wielkości strumienia powietrza.

Na rynku mamy bardzo duży wybór okien z różnego rodzaju materiałów : PCV, drewna, aluminium. Okna drewniane są zdecydowanie droższe od PCV i wymagają konserwacji. Należy liczyć się, ze renowacje należy wykonać co 7-10 lat. Koszt renowacji nie będzie mały. Odtworzenie pięknej struktury drewnianego okna może wynieść nawet 200 zł/m2. Wybierając zatem materiał, z którego będzie wykonane okno należy pamiętać o właściwej pielęgnacji i o kosztach renowacji.

1

Okna z PCV produkowane przez Fabrykę OKNOPLAN nie wymagają tak kosztownych zabiegów renowacyjnych ale nie są też wolne od konieczności konserwacji. Co najmniej trzy razy do roku należy przemyć profile okienne środkami czyszczącymi do PCV, nie dopuszczając do reakcji agresywnego brudu z profilem.

Comments are closed.